• Головна
 • Структура
 • Статут
 • Офіційні документи
 • Правовий захист
 • Охорона праці
 • Контакти
 • Фотогалерея
 • Питання - відповідь


  Останні новини

  Місцеві бюджети забезпечені коштами для зарплат освітян
  Воєнний стан продовжено на 90 днів — до 21 листопада
  Неприпустимість призупинення трудових договорів із вчителями влітку

  Вісті з районів

  Вітання


  Організаційні ланки


  Децентралізація


  Корисні посилання

  «    Серпень 2022    »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Відпустка без збереження заробітної плати
  Відпустка без збереження заробітної платиНа запити спілчан щодо порядку надання відпусток без збереження заробітної плати обласна організація Профспілки повідомляє наступне.

  Право на відпочинок громадянам України, іноземним громадянам і особам без громадянства гарантується Конституцією України, Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки» від 15.11.1996 року № 504/96-ВР (далі- Закон № 504/96-ВР). Відпустка є одним із способів реалізації цього права. Основною умовою надання відпустки є наявність трудових відносин. Тому, право на відпустку любого виду виникає саме з моменту офіційного оформлення трудових відносин.

  Кодекс законів про працю України (стаття 84) передбачає можливість надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати, як в обов’язковому порядку, так і за згодою сторін.

  Відповідно Закону № 504/96-ВР (стаття 4) одними з видів відпусток є відпуски без збереження заробітної плати, а саме:
  - відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку (стаття 25);
  - відпустка, без збереження заробітної плати за згодою сторін (стаття 26).

  Існують деякі особливості, які характеризують ці два види відпусток, а саме:
  - відпустка без збереження заробітної плати у перший рік роботи може надаватися і до закінчення 6-місячного терміну, оскільки стаж не впливає на можливість її використання;
  - ці відпустки не продовжують на святкові та неробочі дні;
  - невикористана відпустка без збереження зарплати не переноситься на наступний рік;
  - не можна надавати відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості, ніж передбачено законодавством.


  Відпустка без збереження заробітної плати, що надається працівникові в обов’язковому порядку.

  Якщо співробітник бажає отримати таку відпустку, то він має на це повне право. Безумовне право на неоплачувану відпустку дають або певні обставини, або особливий статус працівника.

  Відповідно до статті 25 Закону № 504/96-ВР відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку:
  1) матері або батьку, який виховує дітей без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину-інваліда, – тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
  2) чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці, – тривалістю до 14 календарних днів;
  3) матері або іншим особам, зазначеним у частині третій ст.18 Закону № 504/96-ВР (батькові дитини, бабі, діду чи іншим родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особі, яка усиновила чи взяла дитину під опіку), у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) – не більше ніж до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку;
  4) ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», – тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
  5) особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, – тривалістю до 21 календарного дня щорічно;
  6) пенсіонерам за віком та інвалідам III групи – тривалістю до 30 календарних днів щорічно;
  7) інвалідам I та II груп – тривалістю до 60 календарних днів щорічно;
  8) особам, які одружуються, – тривалістю до 10 календарних днів;
  9) працівникам у разі смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчерки), братів, сестер – тривалістю до 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання і назад; інших рідних – тривалістю до 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання і назад;
  10) працівникам для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше 30 календарних днів;
  11) працівникам для завершення санаторно-курортного лікування – тривалістю, визначеною в медичному висновку;
  12) працівникам, допущеним до вступних іспитів у вищі навчальні заклади, – тривалістю 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу і назад;
  13) працівникам, допущеним до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва, а також працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі й успішно виконують індивідуальний план підготовки, – тривалістю, необхідною для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад;
  14) сумісникам – на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи;
  15) ветеранам праці – тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
  16) працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічні основну та додаткові відпустки повністю або частково і одержали за них грошову компенсацію, – тривалістю до 24 календарних днів у перший рік роботи на даному підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи;
  17) працівникам, діти яких віком до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості, – тривалістю 12 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та у зворотному напрямі. За наявності двох або більше дітей зазначеного віку така відпустка надається окремо для супроводження кожної дитини.

  Працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі, протягом четвертого року навчання за їх бажанням надається один вільний від роботи день на тиждень без збереження заробітної плати.

  Якщо працівник має право на одержання відпустки без збереження заробітної плати за декількома підставами, то, використавши відпустку за однією підставою, він може використати відпустки також за іншими підставами. Наприклад, якщо в установі чи закладі працює пенсіонер, який до того ж є інвалідом II групи, він має право на використання відпустки без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів щорічно як пенсіонер і тривалістю до 60 календарних днів щорічно як інвалід II групи.

  Законодавством також не передбачено, що відпустку без збереження заробітної плати працівник має використати всю і відразу. Однак, сумарна її тривалість не повинна перевищувати 15 календарних днів.

  Працівник має право вимагати відпустку максимальної тривалості. Але необхідно пам'ятати, що право на відпустку на визначених законом підставах виникає не частіше одного разу в календарному році. У випадку, якщо було надано неоплачувану відпустку більше за належне, то понад ліміт піде в рахунок використання відпустки за згодою сторін відповідно до статті 26 Закону 504/96-ВР.


  Відпустка бе збереження заробітної плати за згодою сторін

  У деяких випадках, зазначених у переліку, час надання відпустки може бути предметом погодження сторін – працівника і роботодавця.

  Так, статтею 26 Закону № 504/96-ВР передбачено відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін. За сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік. Тобто відпустку без збереження заробітної плати працівник може брати кілька разів протягом року (наприклад, взяти п'ять днів, потім сім, потім ще три), але загальна тривалість таких відпусток не може перевищувати 15 календарних днів.

  Таку відпустку роботодавець може (але не зобов'язаний) надати на прохання будь якого співробітника.

  Однак, для одержання такої відпустки одного тільки бажання працівника замало – обов'язковою умовою тут є згода сторін. Працівник у заяві на ім'я роботодавця про надання зазначеної відпустки має зазначити сімейні обставини чи інші причини, що спричинили потребу в такій відпустці. Перелік цих причин законодавством не встановлено, оскільки поважність їх залежить від конкретних обставин в житті того чи іншого працівника. Тому рішення, надавати чи не надавати працівникові з тієї чи іншої причини зазначену відпустку, належить виключно до компетенції роботодавця.

  Важливими гарантіями прав працівника при наданні відпусток без збереження заробітної плати, встановлених статтями 25 і 26 Закону № 504/96-ВР, є те, що на час надання цих відпусток за працівником зберігається його місце роботи (посада), а час перебування в таких відпустках (за винятком відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) – до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку) зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

  Для отримання відпустки без збереження заробітної плати працівник подає відповідну заяву на ім'я роботодавця. Надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості.

  Перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати працівник не може виконувати свої посадові обов’язки і на нього не можуть розповсюджуватися вимоги Правил внутрішнього трудового розпорядку.


   
  Київська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України © 2010 - 2021